Co to jest mleko modyfikowane?
Zacznijmy od tego czym jest mleko modyfikowane? To specjalnie przygotowana i poddana obróbce mieszanka, przeważnie z mleka krowiego, która posiada zmienione i dostosowane do składu pokarmu naturalnego podczas laktacji proporcje białek, tłuszczów, obniżony poziom sodu, potasu i chloru.
Dodatkowo, mleko wzbogacone jest w witaminy, minerały oraz składniki uzupełniające, które nie są obligatoryjne, ale mogą podnieść jakość mleka modyfikowanego dla niemowląt, tym samym przybliżając je do składu mleka matki.
Wyłączne karmienie piersią jest rekomendowanym sposobem żywienia noworodków i niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia. Zaleca się kontynuację karmienia piersią, tak długo jak matka i dziecko sobie tego życzą, najlepiej do drugiego roku życia. Jednak z różnych przyczyn zdarzyć może się, że mama nie może lub nie chce karmić naturalnie. Co wtedy? Na rynku dostępne są różne mleka modyfikowane, ale które wybrać? Do kiedy karmić dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy podawać mleko butelką, czy w kubku? Ile mleka dziecko powinno wypijać na dobę? Odpowiadamy na najczęstsze pytania mam.
Gdy matka nie może lub nie chce karmić piersią
Mleko matki jest zdecydowanie najlepszym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia. Mleko modyfikowane jest formą zastępczą pokarmu matki w sytuacji gdy mama z różnych przyczyn nie może karmić piersią lub wynika to z jej indywidualnej decyzji, którą należy uszanować.
Jakie mleko modyfikowane wybrać dla noworodka i małego niemowlęcia
Dla dzieci od pierwszego dnia do 6. miesiąca życia przeznaczone jest mleko początkowe, które zazwyczaj na opakowaniu posiada cyfrę 1. Ten etap życia dziecka jest kluczowy w jego rozwoju w kolejnych latach, dlatego mieszanka mleka musi spełniać wszystkie wymagania odżywcze rosnącego i rozwijającego się niemowlaka.
W Polsce składniki i ich wartości w mleku początkowym reguluje Dyrektywa Komisji Europejskiej. Przyjmuje się, że jedynym źródłem pożywienia dziecka do 6. miesiąca życia jest mleko matki, a w przypadku jego braku – mleko modyfikowane początkowe.
Jakie mleko wybrać przy rozszerzaniu diety niemowlaka?
Po skończeniu przez dziecko 6 miesiący rozpoczyna się okres rozszerzania jego diety o pokarmy stałe. Wtenczas mleko pozostaje nadal podstawą diety dziecka i powinno ono otrzymywać do picia mleko następne, przeznaczone dla niemowląt w wieku od 6 do 12 miesięcy.
Do kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?
Według aktualnych zaleceń mleko dla niemowląt powinno być jedynym źródłem pożywienia lub podstawą diety do ukończenia 12. miesiąca życia. Dotyczy to zarówno sytuacji gdy matka karmi dziecko piersią jak i żywienia mlekiem modyfikowanym.
W przypadku chęci karmienia dziecka dłużej, po skończonym pierwszym roku życia, zaleca się dalsze karmienie piersią tak długo jak matka i dziecko tego potrzebują lub, jeśli matka z różnych przyczyn nie zdecyduje się na kontynuację żywienia naturalnego, stosowanie mleka modyfikowanego 3.
Mleko to jest wzbogacone w kluczowe białka, tłuszcze, kwasy, witaminy i minerały.
Jak i w czym podawać dziecku mleko modyfikowane?
Dziecku, które jest noworodkiem lub niemowlęciem (czyli do 12. miesiąca życia), matka karmi dziecko piersią podajemy mleko początkowe i mleko następne w każdy możliwy sposób, by nie zaburzyć naturalnego odruchu ssania dziecka.
Zatem można zaproponować matce karmienie kubeczkiem, systemem wspomagającym karmienie (SNS), pipetką, łyżeczką, strzykawką lub specjalnie zaprojektowaną butelką ze smoczkiem.
Warto pamiętać o dobrych praktykach i obserwować swoje dziecko podczas karmienia mlekiem, aby mieć pewność, że ssie mleko prawidłowo i odtwarza dobry wzorzec układania ust i języka, ma to ogromne znaczenie w możliwości zachowania naturalnego wzorca karmienia (zjadanie mleka prosto z piersi) ale również zapewnia prawidłowy rozwój aparatu mowy.
- Przede wszystkim dziecko powinno dobrze objąć smoczek ustami, tak aby wargi były wywinięte i obejmowały cały smoczek a nie tylko koniuszek.
- Język dziecka musi znajdować się pod smoczkiem.
- Gdy wkładamy smoczek do buzi dziecka, dotykamy smoczkiem górnej wargi aby wyzwolić odruch szukania i otwierania buzi.
- Gdy dziecko pije mleko poprawnie, wykonuje miarowe, głębokie ruchy żuchwy, co można rozpoznać po tym, że poruszają się nawet uszy.
- Pozycji do trzymania dziecka podczas karmienia butelką jest kilka. Najpopularniejszą jest trzymanie niemowlęcia w pozycji półleżącej na zgięciu łokcia, butelka wtenczas jest lekko przechylona i należy kontrolować aby do mleka nie przedostawało się powietrze. Może to spowodować niekomfortowe u dziecka kolki.
- Zaczynając przygodę z karmieniem butelką warto zacząć od wyboru smoczka z najmniejszym otworem do przepływu mleka. Jeśli dziecko będzie gotowe, można wybrać smoczek do butelki z większym otworem.
Przygotowanie mleka modyfikowanego i porcje dzienne
Na opakowaniu mleka początkowego, następnego i modyfikowanego powinna zawsze być instrukcja jak przygotować mleko oraz tabela dziennego dawkowania mleka. Z jej pomocą w łatwy sposób przygotujemy odpowiednią do wieku dziecka porcję mleka.
Zaleca się aby do przygotowania mieszanki używać zawsze wcześniej przegotowanej pitnej wody, ostudzonej do temperatury 37-40°C.
Kiedy oduczyć dziecko picia butelką
Przyjmuje się, że dziecko karmione mlekiem początkowym i następnym do 12 miesiąca życia powinno oduczyć się picia butelką, jako jedynego sposobu przyjmowania pokarmów płynnych. Warto zacząć próbować podawać mleko niemowlęciu w innych naczyniach w wieku już kilku miesięcy.
Będzie łatwiej rodzicom oduczyć dziecko nawyku picia z butelki w późniejszym czasie. Do picia można używać zwykłego kubka, kubka niekapka lub bidonu ze słomką. Wczesne wyeliminowanie butelki może pomóc zapobiec wadom zgryzu i wymowy w późniejszym życiu dziecka.
Czy starsze dziecko może pić mleko modyfikowane początkowe i następne?
Podział mlek modyfikowanych na trzy etapy jest kluczowe, ze względu na wiek niemowląt, kiedy to potrzebują różne proporcje składników odżywczych w danym miesiącu życia.
Jeśli mleko modyfikowane jest jedynym źródłem pokarmu niemowlęcia, to ważne jest aby dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych, dopasowanych do jego przedziału wieku.
Dla mleka początkowego jest to przedział wiekowy 0-6 miesięcy, dla mleka następnego jest to przedział wiekowy 6-12 miesięcy. Dla dzieci starszych, które mają więcej niż rok przewidziane jest mleko z etapu 3.
Dzieciom starszym niż rok można podać mleko początkowe lub następne. W tym wieku mleko jest dodatkiem w diecie a nie jego podstawą.