Mleko krowie czy modyfikowane – które z nich jest najlepsze dla dziecka?

Mleko krowie UHT i specjalistyczne mleko dla niemowląt różnią się między innymi

Mleko modyfikowane to nic innego jak potoczna i zbiorcza nazwa na mleko początkowe oraz mleko następne dla niemowląt, które fachowo nazywane są również preparatami do początkowego oraz dalszego żywienia niemowląt. Te specjalistyczne produkty dla niemowląt najcześciej są produkowane w oparciu o białka mleka krowiego. Poza tym zawierają szereg składników innego pochodzenia skomponowanych w taki sposób, by jak najlepiej odwzorować mleko matki.

Mleko krowie UHT i modyfikowane mleko dla niemowląt różnią się między innymi:

Składem: mleko modyfikowane dla niemowląt jest opracowane specjalnie dla potrzeb niemowląt i zawiera składniki, które zapewniają optymalne odżywianie i wzrost niemowlaka. Mleko krowie UHT jest produktem dla cieląt (małych krów) i może zawierać składniki, które nie są odpowiednie dla niemowląt, a także nie zawiera wielu składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju człowieka.

Zawartością tłuszczu: mleko modyfikowane dla niemowląt zawiera specjalnie dobrane ilości tłuszczów, aby zapewnić niemowlakowi odpowiedni poziom kalorii potrzebnych do rozwoju. Mleko krowie UHT ma różną zawartość tłuszczu w zależności od rodzaju (np. mleko odtłuszczone, półtłuste lub pełnotłuste).

Rodzajem tłuszczu: tłuszcz składa się z kwasów tłuszczowych (np. nasyconych lub wielonienasyconych kwasów tłuszczowych). Skład tłuszczu w mleku krowim znacząco różni się od składu tłuszczu w mleku matki – wynika to z tego, że krowy mają inne potrzeby niż niemowlęta. W szczególności w mleku krowim nie ma wystarczającej ilości ważnych dla rozwoju ludzkiego mózgu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego w mleku dla niemowląt stosuje się dodatki różnych tłuszczy roślinnych, w ściśle określonych proporcjach, by dopasować skład tłuszczu do tego, który jest w mleku matki.

Profilem białek: białka mleka kobiecego, mają precyzyjnie określony skład i stosunek białek kazeinowych i serwatkowych. Ma to ogromne znaczenie w żywieniu noworodków i niemowląt, ponieważ przewód pokarmowy osesków nie jest w pełni przystosowany do trawienia innego rodzaju białek do około pierwszego roku życia.

Dlatego też mleko początkowe, które spożywają noworodki i niemowlęta przez pierwsze sześć miesięcy życia ma w składzie białek więcej serwatki w stosunku do kazein (60:40 odpowiednio) – ponieważ ten profil białkowy naśladuje naturalnie występujące białka w mleku kobiecym prze około pierwsze sześć miesięcy laktacji. Mleko następne (dla niemowląt po szóstym miesiącu życia) zawiera w sobie nieco więcej kazein (tych białek trudniej trawionych) – bo 50%.

W mleku krowim zawiera się 80% białek kazeinowych i tylko 20 % serwatki. Ten profil białkowy jest odpowiedni dla cieląt, niestety dla niemowląt, szczególnie tych najmłodszych jest szkodliwy, może powodować problemy trawienne. Pamiętaj, by nigdy przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia nie zastępować mleka początkowego lub następnego mlekiem krowim.

Procesem pasteryzacji: modyfikowane mleko dla niemowląt jest przetwarzane w sposób, który zapewnia zachowanie jak największej liczby składników odżywczych i minimalizuje ryzyko zakażenia bakteryjnego. Mleko krowie UHT jest (jak sama nazwa wskazuje) poddawane obróbce termicznej w bardzo wysokiej temperaturze (z ang. ultra high temperature), co wpływa na niektóre składniki odżywcze.

Dodatkami: Modyfikowane mleko dla niemowląt może zawierać dodatki nieobecne w mleku krowim: prebiotyki (galaktooligosacharydy, fruktooligosacharydy), kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (kwasy dokozaheksaenowy, linolowy, α-linolenowy i arachidonowy), witaminy i minerały, które są korzystne dla zdrowia i rozwoju niemowlaka. Mleko krowie UHT rzadko zawiera dodatki, ale zwykle nie są one specjalnie dopasowane do potrzeb niemowlaków.

Przeznaczeniem: modyfikowane mleko dla niemowląt jest przeznaczone do żywienia niemowląt do momentu, kiedy dziecko ma wprowadzone posiłki stałe do diety. Gdy dziecko przyjmuje już inne produkty żywieniowe i dzięki nim dostarcza swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, wówczas jest gotowe na spożywanie zwykłego mleka.

Pamiętaj: gdy karmienie piersią nie jest możliwe, mleko modyfikowane to jedyny i najlepszy wybór

Przez pierwsze 6 miesięcy życia Twojego dziecka mleko jest wyłącznym źródłem pożywienia, po szóstym miesiącu do skończenia 1 roku życia mleko następne stanowi podstawę diety dziecka. Mleko krowie UHT jest zwykle przeznaczone dla starszych dzieci i dorosłych.

Mleko krowie UHT zawiera jedynie szczątkową i niewystarczającą ilość witamin i obniżoną zawartość minerałów i innych składników odżywczych w przeciwieństwie do mlek modyfikowanych (np. Laktowit). Podczas procesu pasteryzacji mleko krowie UHT podgrzewane jest do bardzo wysokiej temperatury (ok. 135-150°C) przez kilka sekund, co pozwala na czystość mikrobiologiczną i wydłużenie przydatności do spożycia. Jednakże, ta wysoka temperatura wpływa negatywnie na niektóre składniki odżywcze, takie jak witaminy (np. witamina C, tiamina), niektóre przeciwutleniacze, białko i tłuszcze.

Konsekwencje zdrowotne karmienia niemowląt mlekiem UHT

Lekarze i naukowcy wielokrotnie zaobserowowali możliwe negatywne konsekwencje wynikające z podawania niemowlętom przed ukończeniem 1. roku życia zwykłego mleka UHT zamiast specjalistycznych preparatów do żywienia niemowląt (czyli mleka modyfikowanego). Potencjalnie takie niemowlęta są narażone co najmniej na:

  • Zahamowanie wzrostu
  • Opóźniony rozwój mózgu i motoryki
  • Zwiększoną zachorowalność i śmiertelność

Niestety nadal w wielu krajach rozwijających się rodzice nie mają wiedzy lub dostępu do preparatów do żywienia niemowląt i podają swoim dzieciom zwykłe mleko w pierwszych miesiącach życia co bezpośrednio wpływa na późniejsze problemy dużej części społeczeństw.

Tak jak wszyscy rodzice chcesz chronić swoje dziecko przed groźnymi infekcjami i zapewnić najlepszą możliwą alternatywę dla karmienia piersią. Dlatego stworzyliśmy mleko Laktowit z laktoferyną i MFGM, które wzmacnia odporność i zapewnia prawidłowy rozwój, pomagając uniknąć problemów w przyszłości.

(11) 45,60 
(9) 45,60 
(4) 45,60 
4.6/5 - (7)
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia Ci jak najlepszych wrażeń oraz funkcjonalności.