Najczęstsze dylematy rodziców w opiece nad noworodkiem i niemowlęciem

Świeżo upieczona mama z niemowlakiem odpoczywa na łóżku i cieszy się, że dziecko ma dobrze dopasowane mleko modyfikowane, które nie powoduje kolek i zaparć.

Po długich miesiącach oczekiwania nareszcie urodziło się Wasze wyczekiwane dziecko. Czas uruchomić wiedzę nabytą i przemienić ją w doświadczenie. Jedną z najbardziej naturalnych reakcji na wielką zmianę w życiu jest strach. To jednocześnie nasz sprzymierzeniec i wróg. Daje nam siłę do działania, poszukiwania rozwiązań i alternatywnych dróg wyjścia z dylematów. Z drugiej strony potrafi paraliżować i skłaniać młodych rodziców do wątpienia w swoje siły i bycia dobrym rodzicem. Jak z tym wszystkim się zmierzyć? Przedstawiamy najczęstsze problemy, z jakimi spotykają się rodzice w pierwszych chwilach życia z nowo narodzonym dzieckiem.

Matka Polka

Postrzeganie siebie przez pryzmat idealnej Pani domu i wyznaczanie sobie bardzo ambitnych zadań w trakcie połogu bywa niebezpieczne dla świeżo upieczonej mamy. Życzymy sobie bardzo wiele na nowej drodze życia – żeby starczyło sił i czasu na ugotowanie obiadu, zadbanie o swój wygląd i dobre samopoczucie, żeby poświęcić czas pozostałym dzieciom i partnerowi. Żeby przyjąć rodzinę i gości w czystym domu i żeby pachniało ciastem ze śliwkami. A na to wszystko nakłada się stres i tysiąc pytań dziennie związanych z Noworodkiem. Odpuszczanie, to jedna z metod na ratowanie swoich nerwów i napięć międzyludzkich. Jeśli zrobiłaś wszystko, co w Twojej mocy, abyś Ty i Twoje dziecko (dzieci) były najedzone, napite, czyste i bezpieczne – to już osiągnęłaś pierwszy szczyt gór. Jeśli starczy Ci sił na dodatkowe zajęcia – wspaniale. Jeśli nie, odpuść.

Poleganie tylko na poradnikach i książkach

Logika w działaniu i zachowanie spokoju to cenne umiejętności w życiu rodziców. Jest jeszcze trzeci dar, z którego warto korzystać na co dzień – jest nim intuicja. Zaufanie swojemu przeczuciu to potężna moc. Jeśli nie do końca wierzysz w zalecenia z poradników, z książek specjalistycznych, a nawet specjalistów, zaufaj sobie. Ty najlepiej znasz siebie i swoje dziecko i wiesz, co dla niego jest najlepsze. Czasami dodatkowa weryfikacja stanu zdrowia dziecka, udanie się do innego specjalisty lub telefon do przyjaciółki, która ma doświadczenie w danym temacie może pomóc rozwiązać Twój problem.

Karmienie dziecka według zegarka

Noworodki i niemowlęta są tak samo różne w zachowaniu i potrzebach jak dorośli. Nie ma sensu wyznaczać im sztywnych godzin karmienia. Przyjęty czas podawania pokarmu średnio co dwie, trzy godziny jest tylko schematem ogólnym, żeby dać rodzicom pojęcie o karmieniu niemowląt. Jeśli dziecko uspokaja się przy karmieniu częstszym niż co dwie godziny, to znaczy, że było najzwyczajniej w świecie szybciej głodne. Analogicznie jest z karmieniem mlekiem zastępczym. Są wyznaczone normy porcji, ale to zależy od dziecka, ile mleka wypije na raz. Tak więc warto wsłuchiwać się w potrzeby dziecka, obserwować jego reakcje przy jedzeniu i z każdym dniem uczyć się jego indywidualnego rytmu posiłków. Z czasem będziesz w tym najlepsza!

Kolki i problemy z wypróżnianiem

Noworodki mają niedojrzały układ pokarmowy. Z tego względu mamy, które nie mogą lub nie decydują się na karmienie naturalne, sięgają po mleko modyfikowane. Jeśli zalecone przez pediatrę lub innego specjalistę mleko nie służy dziecku przez pewien czas i nie widać poprawy, należy sprawdzić inne mleko, aby dopasować je do układu pokarmowego noworodka. Jeśli intuicja podpowiada Ci zmianę mleka, a specjalista upiera się przy pierwszym wyborze, warto rozważyć udanie się do innego specjalisty i skonsultowanie rozwiązania. Najważniejsze jest zdrowie i spokój Twojego niemowlęcia.

4.7/5 - (3)
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia Ci jak najlepszych wrażeń oraz funkcjonalności.